„CBSE – Interdyscyplinarny kierunek Construction and Building Engineering na studiach I stopnia na WBiIŚ Politechniki Białostockiej” w ramach POWER 2014-2020 Działanie 3.3. Umiędzynarodowienie polskiego szkolnictwa wyższego.
W ramach projektu przewiduje się uruchomienie nowego interdyscyplinarnego kierunku CBSE na studiach stacjonarnych I stopnia z językiem wykładowym angielskim w roku akademickim 2017/2018.
W ramach nowego interdyscyplinarnego kierunku Construction and Building Systems Engineering (CBSE) na studiach stacjonarnych I stopnia na Wydziale Budownictwa i Inżynierii Środowiska Politechniki Białostockiej przewiduje się przyjęcie 40 studentów (w tym minimum 60% cudzoziemców, ze szczególnym uwzględnieniem kandydatów zza wschodniej granicy, tj. z Białorusi, Litwy, Ukrainy, Kazachstanu etc. oraz zachowanie co najmniej 15% miejsc dla Polaków, aby zapewnić lepszą integrację na kierunku i adaptację studentów zagranicznych do nowych warunków).
Zaproponowany kierunek wychodzi naprzeciw oczekiwaniom zarówno najlepszych maturzystów z naszego kraju, jak i obcokrajowców pragnących studiować na naszej Uczelni. Inicjatorzy anglojęzycznych studiów są przekonani o roli międzynarodowego wykształcenia inżynierskiego, jako większej szansy na rynku pracy i przy podejmowaniu kształcenia na poziomie magisterskim.
Studenci będą korzystać z infrastruktury „INNO-EKO-TECH-u” innowacyjnego centrum dydaktyczno – badawczego alternatywnych źródeł energii, budownictwa energooszczędnego i ochrony środowiska przy Wydziale Budownictwa i Inżynierii Środowiska. Centrum jest wyposażone w nowoczesny sprzęt badawczo-pomiarowy, infrastrukturę ICT, umożliwiające studentom nabycie praktycznych umiejętności wykonywania badań w aspekcie późniejszych zastosowań w praktyce inżynierskiej.
Studenci podczas studiów będą mogli uczestniczyć i korzystać z nowoczesnych, wyposażonych na skalę światową laboratoriów. Realizacja wybranych zajęć laboratoryjnych odbywać się będzie bezpośrednio w przedsiębiorstwach. Do prowadzenia zajęć projektowych włączani będą wybitni praktycy z danej dziedziny. Wszyscy studenci będą zobligowani do odbycia praktyk zawodowych trwających 6 tygodni. Prace dyplomowe będą realizowane przy współudziale pracodawców. Planuje się także, że poza obowiązującym planem studiów będą organizowane wraz z pracodawcami liczne seminaria, wizyty studyjne, szkolenia, warsztaty, które umożliwią poszerzenie i pogłębienie wiedzy i umiejętności studentów i zapewnią lepszą znajomość branży oraz kontakt z przemysłem.
Studentom zapewniamy
- nowoczesny, interdyscyplinarny kierunek kształcenia w języku angielskim,
- wysoko wykwalifikowaną, życzliwą kadrę naukową,
- wspomaganie procesu dydaktycznego przez doświadczonych praktyków,
- kontakt z przyszłymi pracodawcami,
- europejski system punktów kredytowych (ECTS),
- dobre przygotowanie do kontynuacji studiów na stopniu magisterskim,
- nowoczesną bazę dydaktyczną i badawczą,
- możliwość uzyskania certyfikatów specjalistycznych,
- nieodpłatny dostęp do szerokopasmowego Internetu,
- Centrum Nowoczesnego Kształcenia z biblioteką i czytelnią oraz pomieszczeniami dla samodzielnej pracy studentów,
- tematyczne koła naukowe,
- naukę języków obcych,
- zajęcia sportowe,
- stypendium dla Cudzoziemców w wysokości 1500 zł miesięcznie,
- zakwaterowanie w Domach Studenta na terenie kampusu,
- opiekę i wsparcie Koordynatora,
- pomoc w znalezieniu pracy po ukończeniu studiów.
Okres realizacji projektu: 2017.01.01. do 2021.12.31
Wartość projektu: 2 774 074,65 zł